Home
VMware Ürünleri


Citrix XenServer

Her bir bir uygulamaya dedike bir sunucu olarak özetlenebilinen geleneksel  BT modelinin maliyetli, hantal ve verimsiz olduğu ispatlanmıştır ve BT kaynaklarının sanallaştırılması pek çok organizasyonda hızla standart haline gelmektedir. Sanallaştırma daha az maliyet ile daha fazla iş yapmanızı sağlasa da, bazı kurumlar için diğer sanallaştırma teknolojilerinin yüksek ilk yatırım maliyeti sanallaştırmaya geçişte engelleyici olmuştur. Citrix XenServer bu sıkıntıyı ücretsiz olarak müşterilerine sağladığı üretim ortamı seviyesine hazır bir sanallaştırma platformuyla gidermektedir.

XenServer durağan ve karışık BT yapılarını daha dinamik hale çevirmek suretiyle kolay yönetilebilir sanal bir verimerkezi haline getirip verimerkezi maliyetlerini köklü biçimde düşüren kurumsal seviye ve Bulut Bilişimde kendini ispatlamış bir sunucu sanallaştırma çözümüdür. Rakip çözüm maliyetlerinin çok altında rakamlarda sanal verimerkezlerinin entegre edilmesi ve otomasyonu için gelişmiş yönetim olanakları sağlar.

 XenServer mevcut işyüklerini fiziksel bir ortamdan sanal ortama geçirmek için gerekli araçlara sahip fiziksel 64 bit hipervizör ve sezgisel sanallaştırma yönetim konsolu olan komple bir sanal altyapı çözümüdür. XenServer kurumlara emniyetli ve sağlam bir şekilde tek bir yönetim konsolundan limitsiz sunucu ve sanal makina (VM) yaratma ve yönetme olanağı sağlar. ilave yönetim,kullanılabilirlik, entegrasyon veya otomasyon imkanlarına ihtiyaç duyan müşteriler geliştirilmiş sanal bir veri merkezi için kolayca XenServer'ın Premium versiyonuna geçebilirler, XenServer'ın Advanced, Enterprise ve Platinum versiyonları komple verimerkezi otomasyonu, gelişmiş entegrasyon/yönetim ve önemli optimizasyon özellikleri sunar.

Xen'in açık kaynak kodunun üzerine inşa edilmiş olan XenServer neredeyse doğal uygulama performansı ve kıyas kabul etmeyen sanal cihaz yoğunluğu sağlayan, yüksek güvenilirlikli, süreklilikli ve güvenli bir sanallaştırma platformudur. XenServer sezgisel ve sihirbaz (wizard) yardımlı araçlar ile sunucu, depolama ve network sanallaştırmayı kolaylaştırır. XenServer ile kullanıcılar üzerinde otomatik, tam özellikli ve bulut bilişime hazır sanal veri merkezi hizmetlerini verebilecekleri yüksek performaslı, ölçeklenebilir, yönetilebilir ve esnek sanal sunucu altyapısını oluşturabilirler.

 XenServer'ın önemli özellikleri

Citrix XenCenter Yönetim Konsolu

Citrix® XenCenter® herhangi bir Windows masaüstününe kurulabilen, tüm VM leri izlemeyi, yönetimini ve genel yönetim fonksiyonlarını tek bir arayüz içinde sağlayarak, BT personeline yüzlerce VM'i, yüksek süreklilikli merkezileştirilmiş yönetim konsolundan kolayca yönetme izni verir.

 

 

Dağıtılmış Sanal Anahtarlama

XenServer çok sakinli (multitenant), yalıtılmış ve esnek sanal network yapısı oluşturmak için gerekli araçları içerir. Bu ilke tabanlı yapı kaynak havuzundan başka yere alınan bir VM network konfigürasyonunun VM'i takip etmesini sağlar. ilkeler sanal network bazında belirlendiği için network güvenlik ihtiyaçları misafir VM konfigurasyonlarından bağımsız olarak karşılanır.

Dinamik İş Yükü Dengeleme

XenServer hem ilk anda hemde devam eden operasyonlar sırasında sistem kullanılabilirliğini ve uygulama performansını, kaynak havuzundaki kullanıcı ilkelerine bağlı olarak, otomatik olarak sanal makinelere yük dengelemesi yaparak artırır.

 

Yüksek Erişilebilirlik (Hight Avability)

Eğer Sanal sistem yönetici ve sunucu üzerinde bir hata oluşursa XenServer Otomatik olarak hareket eder ve sanal makineleri yeniden başlatır. Otomatik yeniden başlatma özelliği, yöneticilerin tüm sanallaştırılmış uygulamalarını yüksek düzeyde korumasını ve iş sürekliliği sağlar.

 

 

 

 Host Güç Yönetimi

XenServer gömülü donanım özelliklerinden dinamik olarak yararlanır, VM lerin dinamik olarak hostlara yeniden atayabilir ve hostları talepdeki dalgalanmaya bağlı olarak açıp kapatabilir.

Felaket Kurtarma

XenServer bölgeler arası sanal ortamlar için planlama hizmetleri ve olağanüstü felaket kurtarma özelliklerini içerir.Bu özellikleri ayarlamak kolay,  kurtarmanın kendisi hızlıdır ve kurtarmanın herzaman geçerli kalmasını sağlamak için gerekli planları kontrol etme özelliğine sahiptir.

IntelliCache

XenServer önyükleme golden imajları ve süreklilik arzetmeyen veriler için local depolama sağlar ve bu sayede XenDesktop kurulumlarında trafiği ve network depolama ihtiyacını azaltır.

Bellek Optimizasyonu ( Memory Optimization)

XenServer, VM’lere kullanılmayan sunucu belleğini paylaştırarak maliyetleri azaltır ve uygulama performansını ve güvenliği arttırır.

 

 Provisioning Services

Citrix Provisioning Services;  depolama ihtiyaçlarını bir set imajını hem fiziksel hem de sanal sunuculara hızlı, tutarlı ve güvenilir şekilde stream ederek azaltır.

Rol Tabanlı Yönetim

Rol tabanlı Yönetim Xenserver için güvenliği artırır ve katmanlı erişim yapısı ile çeşitli düzeylerde yetkili kontrol erişimi izni vererek kaynak havuzu kullanımı denetlenir.

 

Citrix StorageLink

Citrix® StorageLink ile önde gelen ağ depolama entegrasyonu, hem fiziksel hem de sanal ortamlarda varolan veri yönetimini korumak için veri depolama sağlar.

VM Koruma ve Kurtarma

XenServer VM hatası durumunda veri kaybını önlemek için otomatik, düzenli ve planlı VM snapshotlarını alarak belirtilen bir depolama alanında saklar.